بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ‏

 

شروع تحقيق: شبانگاهان بيست­وسّوم/ رمضان /1422

آخرين بررسی: 28/2/94

جمع ساعات تحقيق کتابخانه ای و ميدانی: 1143+ 36267

 

حاکميّت راهبردی نظام اسلامی در جهان

موضوع: نظام بين الملل اسلام

مهندسی امامت و رهبری، حاکميّت الله، عدالت و رعايت حقوق الهی بشر

آسيب شناختی اعتقادی، اخلاقی، گسترش فرهنگ توحيد و يکتاپرستی، هدايت و اطاعت

مشارکت همگانی، وحدت و همبستگی امّت اسلام، الگو سازی ساختار رفتاری جامعه   

گزيده مطالب:

خداوند قادر حکيم نرم افزار و سخت افزار نظام صحيح راهبردی حاکم بر جهان را در اختيار انسان قرار داده، مى‏فرمايد: اعوذ باللَّه من الشيطان الرجيم‏ ، «لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْميزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنْزَلْنَا الْحَديدَ فيهِ بَأْسٌ شَديدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ وَ لِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَ رُسُلَهُ بِالْغَيْبِ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزيزٌ»(الحديد : 25) ؛ ما پيامبران خود را با معجزات و دليل هاى روشن فرستاديم و به همراهی آنها كتاب آسمانى و ميزان شناسايى حقّ از باطل و قوانين عادلانه نازل كرديم تا همه مردم قيام به عدالت كنند و معادنی همچون آهن را قرار داديم كه در آن نيروى شديد و منافعى بسيار براى مردم است، تا خداوند همگی را بيازمايد و مشخص گردد چه كسى با ايمان و باور قلبى او و رسولانش را يارى مى‏كند، همانا خداوند نيرومند و شكست‏ناپذير است!

ايجاد نظام اجتماعى و تشكيل حكومت يكى از امور ضرورى بشر است، به گونه‌اى كه تمام مراحل و دوران هاى زندگى خود حتى در عصر حجر و زمانى كه انسان ها در غارها و جنگلها زندگى مى‌كرده‌اند، به هيچ‌وجه خالى از نظام اجتماعى و چيزى شبيه دولت نبوده‌اند.

اسلام برای سياست‌ و اداره ‌مملكت‌ برنامه‌ و تز دارد، چرا كه‌ شريعت‌ اسلام‌ كه‌ سندش‌ قرآن‌ است‌ مشتمل‌ بر همه‌ قوانين مورد نياز بشر ‌می­باشد، ماهيت‌ و كيفيت‌ اين‌ قوانين‌ می­رساند كه‌ برای‌ تكوين‌ دولت‌، برای‌ اداره‌ سياسی‌، اقتصادی‌ و فرهنگی‌ جامعه‌ تشريع‌ گشته‌ است‌. و در يك‌ كلام‌ تشكيل‌ حكومت‌ از ضروريات‌ مؤكد اسلام‌ است‌.

مهندسی اسلام گسترده و فراگير می­باشد كه جميع آنچه انسان‌ بدان نيازمند است و تمام آنچه در زندگى دنيوى و امور ابدى خود از ابتداى خلقت تا آخرين مراحل زندگى در امور فردى و اجتماعى، مديريتی و حکومتی با آن روبرو می­گردد، همۀ آنچه بر انسان واجب و يا سزاوار است كه وى در قبال آفرينندۀ خويش خداوند سبحان و خانواده و محل زندگى و ارتباط هاى سياسى، اقتصادى، رابطه با رهبرى، چگونگى تعامل با ساير ملل و امت ها و مسائل ديگرى از اين قبيل، همه را در درون خويش جاى داده است.

دستورات و قوانين اسلام از حكومت تفكيك‌ناپذير بوده، دولت و حكومت جزو بافت نظام اسلام و عضو جدايى‌ناپذير شريعت اسلامى بوده و اين موضوع توسط آيات، روايات و فقه فريقين از شيعه و اهل سنت ثابت شده‌است.

نظام و حكومت اسلامى «حكومت قانون الهى بر مردم» است.

سيرۀ پيامبر اكرم صلی الله عليه و آله پس از هجرت به مدينه بزرگترين دليل بر وجوب و ضرورت ايجاد حكومت بر اساس دستورات و قوانين اسلام است.

- آن حضرت پس از هجرت در مدينه پايه‌هاى حكومت اسلامى را پى‌ريزى نمود.

- بين مهاجرين و انصار پيمان برادرى برقرار كرد.

- با سران قبايل و يهود ساكن مدينه قرار داد صلح نوشت.

- براى دعوت به اسلام به كشورهاى مختلف سفير اعزام داشت.

- براى قبايل و نيز شهرهايى كه اسلام را پذيرفته بودند، والى و قاضى مشخص نمود.

- اشخاصى را براى جمع نمودن ماليات و زكوات معين فرمود.

گام اول نظام بين الملل و حکومت جهانی اسلام «وحدت جهان اسلام»و ضرورت آن به خاطر گستردگی جهان اسلام و پراکندگی امّت مسلمان می­باشد.

امر به معروف و نهی از منکر به عنوان يکی از دستورات مهم در منابع اسلامی بيانگر نظام بين الملل اسلام است و نشانگر لزوم حکومت جهانی اسلام می­­باشد. برای اطلاع بيشتر به فايل سازمان جهانی امر به معروف و نهی از منکر مراجعه شود.

 

ادامه دارد...